Yoko Nishi kotokoncertet ad a Merlin Színházban
2009.10.17. 17:52
Műsor:
szünet (15') 5. Improvizáció - 17 húros koto + koto (8') Koto: "A kotónak élete van, akárcsak az embernek, és nagyon hangsúlyos a testét alkotó szerves rész. A birtokosa a hangszerével együtt élhet, öregedhet, s az ősi funkcióval nem rendelkező részek számtalan lehetőséget rejtenek magukban. Ez az, ami a kotót országhatárokat és korszakokat átlépő univerzális hangszerré teszi. Visszhangzó hangjában a hallgató megérintheti az örökkévalót, máskor pedig a szívünkbe markol... Ezerarcúsága annyira megfogott, hogy egész életemet a tanulmányozásának szenteltem - s remélem Önöknek is megmutathatom majd e csodálatos hanszer sokféleségét." Nishi Yoko Társszervező: Japán Alapítvány Jegyár 2000 Ft, diákjegy 1500 Ft, SZFE diák 500 Ft (www.merlinszinhaz.hu)
2 Káosz (Midare) - koto (8')
3. Aomori Béka (Aomori Gaeru) - koto + ének (5')
4. Dél Keresztje (Southern Cross) - koto (10')
6. A kabóca élete (Semi no hou) - kugo (8')
7. Szarvasének (Shika no uta) - koto + ének (10')
8. Boldogság (Gaku) - koto (13')
Repertoárjában fellelhetők tradicionális japán darabok, John Cage és Yuji Takahashi kortárs művei és saját szerzemények is. Gyakran dolgozik nyugati hangszerekkel, valamint DJ-kel, költőkkel és művészekkel. Eddig két szólóalbuma jelent meg.
Olyan neves nemzetközi fesztiválokon lépett fel, mint a németországi Moers Jazz Fesztivál, az amerikai Bang on a Can, Londonban a Chelsea Fesztiválon, de megfordult a Carnegie Hall-ban és a bostoni Szépművészeti Múzeumban is.
Az utóbbi időben a Tokiói Nemzeti Színházban újjáépített ókori japán hangszereken játszik, köztük a kugón is. Koncertezés mellett az Oszakai Kansai Egyetemen tanít.
A tradicionális japán húros hangszer a Nara-korszakban (710-794) érkezett Kínából Japánba. Létezett egy 'koto' nevű húros hangszer már a Nara-korszak előtt is, amit főleg vallási események alkalmával, jósláskor használtak. Az eredetileg kiri fából készült, földön fekvő pengetős hangszer 180 cm hosszú. A Heian-korban az eredeti öt-hat húrt tizenháromra növelték, és később sokféleképpen fejlesztették és módosították a hangszert. Napjainkban a kotót - elegáns hangzásának, sokféle hangolási lehetőségének és az ebből adódó rendkívüli alkalmazkodóképességének köszönhetően - nyugati hangszerekkel együtt is gyakran megszólaltatják. Külföldön ezt tartják az egyik legjellemzőbb tradicionális japán hangszernek.
Jegyfoglalás e-mailben: kovacs.andrea@merlinszinhaz.hu, info@merlinszinhaz.hu
Internetes jegyvásárlás: http://merlin.jegy.hu, www.ticketportal.hu,www.jegymester.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.